A történet szerint a rendszerváltás előtt létezett egy kivételes telefonfülke Budapesten, amelyből akár nyugatra is lehetett telefonálni.
A szocializmusban a telefonvonal is hiánycikknek számított, ezért jobb híján a többség a nyilvános telefonfülkéket használta. A városi legenda szerint Budapesten ezek közül az egyik igazán különleges volt, mert ebből akár nyugatra is lehetett telefonálni – sokan úgy tudják, hogy a Moszkva téren üzemelt, mások a Keleti pályaudvarra emlékeznek. Nemzetközi hívást akkoriban csak a postán lehetett bonyolítani, de ilyenkor a diskurzusba a telefonkezelő is belehallgathatott, ráadásul a telefonos beugróból – mivel a rossz vonalak miatt gyakran hangosan kellett beszélni – egyébként is szinte minden szó kihallatszott. Ilyen körülmények között érthető, hogy egy biztonságos fülke szinte csodaszámba ment.
Népszerű feltételezés azonban, hogy a fülkét valójában a titkosszolgálatok üzemeltették, pont azért, hogy ha valakinek takargatnivalója van és emiatt kiemelt biztonságra vágyik, annak minden beszélgetését egyből rögzíthessék.
(Fotó: MTI/Friedmann Endre, 1964)
Még több érdekes kérdés – megválaszolva!
Hogyan működik a kubai internet? – Egy kicsit szigorúbban, mint a kínai
Hogyan sugároztak számítógépes programokat a rádióban? – A Magyar Posta 1986-ban kísérleti adást indított
Miért láthatatlanok a lopakodó bombázók? – Az ilyen repülőgépek tervezői meglepő technikai trükköket vetnek be, hogy ezt a hatást elérjék
Az IPM Tudta-e különszámaiban a szerkesztők mindig rengeteg érdekes tesznek fel és ezeket frappánsan meg is válaszolják. A Tudta-e összes korábbi kiadása elérhető a laptapir.hu oldalunkon.